Yetiştiricilik

Organik yaşamın ve sağlıklı beslenmenin oldukça önemli olduğu günümüz yaşam tarzında doğal beslenme adına araştırmalar yapmak ve gelecek nesilleri daha sağlıklı ve yaşanabilir dünyada doğal yiyeceklerle beslemek hemen bütün ailelerin dikkat ettiği bir durumdur. Organik yaşamın önemli olması ile beraber doğal çiftliklere ve doğal hayvan yetiştiriciliği yapan güvenilir firmaların doğal yapılarına ihtiyaç artmıştır. Yaşam içerisinde ki sağlıklı ve doğal beslenme açığına yönelik ürünler ile beslenme şeklimizi değiştirmeye yönelik yetiştiriciliği hayatımıza adapte etmek adına Aziz Bey Besi Çiftliği’nde erkek buzağılar besi danası olarak beslemeye alınır.

Buzağı henüz sütten kesilmemiş olan sığır yavrusuna verilen addır ve Aziz Bey Besi Çiftliğinde buzağıları besi danası olarak yetiştirilmeye alınır. Yetiştiricilik; çiftliklerin önemli bir yapısıdır ve Aziz Bey Besi Çiftliği standartlara uygun hayvan yetiştiriciliğine oldukça önem veren çiftliktir.

Besi danası olarak Aziz Bey tarafından beslemeye alınan erkek buzağılar yetiştirildikten sonra, besi bitişinin sırasına göre satışa çıkarılır. Besi süresi bitmeden buzağıların satışa çıkmasına izin vermeyen Aziz Bey Besi Çiftliği besi süresi biten hayvanları satışa çıkardıktan kısa süre sonra hayvanların tüketilmesini sağlar.

Angus ve şoroleler hariç diğer ırkların kesimi  18-22 ay arasında ki süreçte haftalık kesimler şeklinde taze olarak yapılır. Zamanı gelmeyen hayvanların kesimi yapılmaz ve kesimi yapılan, yetiştiriciliği yapılmış her türlü hayvanın kesimden sonra ki süreçte kısa süre içerisinde tüketilmesini sağlar. Aziz Bey Besi Çiftliği tarafından yetiştiriciliği yapılan Karkas hayvanlarının ağırlıkları yaklaşık 400-500 kg. arasındadır.

Aziz Bey Besi Çiftliği tarafından Besi için yetiştirilen erkek hayvanlara serbest olarak bakılmaktadır. Sadece erkek hayvanların besi yetiştiriciliği yapılan çiftliğimizde, hiçbir zaman besi hayvanlarının besisinin son dönemi de olsa bağlanması ve bir alana kapatılması gerçekleştirilmez. Her zaman serbest gezen hayvanın daha sağlıklı ve organik ürünler üreteceği anlayışından ödün vermeden hizmet etmeyi hedefleyen Aziz Bey Besi Çiftliği, Türkiye çiftlik anlayışına organik yapısı, doğal ve sağlıklı ürünleri ile farklı bir boyut katmaya yönelik çalışmalarına devam ederken hiçbir zaman insan sağlığından ödün vermeyecektir. ‘’Yetiştiricilik bizim işimizdir’’ anlayışına hakim çiftlik yapısı, her zaman sağlıkla organik ürünler üretmeye devam edecektir.